MongoDB Error Couldn’t Connect To Server Hatası

MongoDB Error: couldn’t connect to server 127.0.0.1 shell/mongo.js:XX Hatası ve Çözümü

Mongodb sunucusuna bağlanmaya çalıştığımızda karşılaştığımız hata. Bunun  sebebi mongod.lock dosyasıdır. Genellikle sistemde bir sorun olduğunda, mongodb veya sistem gerektiği gibi kapanmadığı zamanlar yaşanır.

Mongodb servisinin çalışıp çalışmadığını kontrol edebiliriz. Bu sorun yaşandığında genellikle mongodb servisi kapalı olmaktadır yani çalışmıyordur. Eğer açık ise servisimizi durduruyoruz.

sudo service mongodb stop

Mongodb veri tabanı dökümanlarının bulunduğu yere mongod.lock dosyasını oluşturur. Bu yol bilgisini(path) mongodb config dosyasından elde edebiliriz. Varsayılan olarak config yolu linux için: “/etc/mongodb.conf” dizinidir. Bu ayar dosyasında tüm bilgilere erişebiliriz.

dbpath alanında veri tabanı dökümanlarının saklandığı adres bilgisini görürüz. Varsayılan olarak “/var/lib/mongodb” dir.

Buraya erişerek oluşan mongod.lock dosyasının oluştuğunu görebiliriz.

cd /var/lib/mongodb
ls -l

Terminalden girdiğimiz bu komutlar sonucunda mongod.lock dosyasının var olduğunu tespit ettik. Şimdi bu dosyayı sileceğiz.

sudo rm mongod.lock

Sildikten sonra sorun çözülmüş olacaktır. Artık mongodb servisimizi yeniden başlatabiliriz.

sudo service mongodb start

Bazen dosyalarımız zarar görmüş olabilir onarmak isteyebiliriz. Bu durumda ise yukarıda ki adımlar tekrar edilir, mongodb servisi başlatmadan önce (service mongodb start) repair komutları çalıştırılır.

sudo -u mongodb mongod -f /etc/mongodb.conf --repair

ve tekrar mongodb servisimizi başlatabiliriz.

sudo service mongodb start

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website